Организационен процес

От VarnaLab
Версия от 12:26, 7 юли 2017 на Hellmare (беседа | приноси) (връщане на първоначалните стойности за консенсус, тъй като това се отнася при вземането на бързи решение, но ще трябва да се доуточни вероя)
Направо към навигацията Направо към търсенето

Общи

  1. Организацията на действията, свързани с ВарнаЛаб и членовете в/около него, се реализира на база инициативи.
    1. ‘инициатива’ се явява всичко, което се случва във ВарнаЛаб, извършено от участници в Лаба - дейности, задачи, подобрения и т.н. в полза на ВарнаЛаб.
    2. Инициативи, които не касаят ВарнаЛаб и/или членове в/около него, нямат място в организацията на ВарнаЛаб.
  2. Предложенията за Инициативи и тяхното изпълнение на този етап се организира и документира в Организационния борд на ВарнаЛаб в Трелло

КОЙ

  1. Всеки, който има желание и възможност, без значение дали е член на ВарнаЛаб или не, има правото да предлага или изпълнява приети инициативи, стига това да е в полза и да не вреди на ВарнаЛаб, както и да не е блокирано от другите членове.
  2. Всеки, който е бил член на ВарнаЛаб през последните 2 поредни месеца, включващо текущия, има правото да:
    1. участва в гласуването за предложени инициативи
    2. възразява срещу предложени инициативи

КАК

  1. Всеки, който има желание, се включва в Организационни борд на ВарнаЛаб, чрез https://trello.com/invite/b/jxELohPL/ef0167ffa980bbe055a5775972d39544/-
  2. Всеки, който има желание да получава e-mail известия за всичко, което се случва в борда, се subscribe-ва за борда от съответния бутон Menu → More → Subscribe
    1. Има опция и за subscribe към определена колна чрез ‘...’ бутона съответно на колоната горе в дясно
  3. Всеки, който има право публикува идеята/предложението за инициатива в Организационния борд на ВарнаЛаб в колона ‘Идеи/Предложения за инициативи’
    1. Създателя на инициативата описва нагледно каква е идеята му в описанието на картата и/или като коментар в нея.
    2. Ако създателят на картата няма възможност да се занимава с инициативата, добавя това в описанието, за да се даде възможност на друг да я изпълни.
    3. Създателя на инициативата изпраща съобщение до всички участници които пряко и/или косвено са засегнати от инициативата.
      1. Обикновено това става в борда чрез @board mention с цел да изпрати известие към всички, така че да имат възможност да се включат в инициативата и/или да коментират по нея.
    4. Създателя на инициативата определя период за изчакване на обратна връзка относно инициативата от минимум 5 дни и слага Due Date на картата на инициативата.
  4. Всеки, който има право да гласува/коментира/възразява, има съответно възможността в рамките на зададения период да го направи.
  5. След изтичане на периода за изчакване на обратна връзка:
    1. ако няма възражения и инициативата има самодобавили се участници в картата й, то инициативата може да бъде изпълнена в подходящо за участниците време.
      1. съответно когато започне изпълнението на инициативата, тя се мести в колона ‘в процес’ и при приключването й (ако има край инициативата) се мести на дясно в съответната колона ‘извършени …’
    2. Инициативата може да получи възражение във всеки един момент от всеки, който има право да гласува/коментира/възразява..
    3. ако има възражения и след дискусия в картата на инициативата не се постигне 100% консенсус
      1. инициативата се подлага на общо гласуване при следващото общо събрание, на което трябва да присъстват поне 10 члена и има мнозинство от 70% от присъстващите.
      2. ако не може да бъде гласувано, инициативата се замразява и нейното изпълнение е невъзможно, докато не бъде гласувана.

Крайни ситуации

Когато трябва да се вземе решение в рамките от 1 до 5 дни

Създателя на инициативата следва процеса по предложение и изпълнение на инициативи от предходната точка със забележката, че трябва задължително да пусне коментар в картата на инициативата с подходящ текст описващ периода за взимане на решение и причините за спешно изпълнение на иницативата с mention към @board

Когато ТРЯБВА да се изпълни инициатива въпреки, че няма 100% консенсус по инициативата

Например: трябва да платим тока, но в бюджета няма достатъчно пари и има разногласия как/от къде точно да се вземат парите за погасяване на задължението.

НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ и ВарнаЛаб понася загуби докато участниците във ВарнаЛаб не постигнат консенсус.

В изключително крайни ситуации това би довело до прекратяване на дейността на сдружението и затваряне на ВарнаЛаб и това и трябва да стане когато участниците във ВарнаЛаб нямат общо сечение по която и да е крайна ситуация.